Styl prowansalski 0
Styl prowansalski

 Styl prowansalski – niekończące się lato

Styl prowansalski jest reinterpretacją stylu rustykalnego na modłę francuską. Prowansja, region Francji rozciągający się od południowych Alp po Lazurowe Wybrzeże, kojarzy się ze słońcem, morzem i polami lawendy, wnętrza zaprojektowane w stylu prowansalskim są jasne, ciepłe i nieskomplikowane, a wieś, z której się wywodzą, została zidealizowana i zamieniona w śródziemnomorską sielankę. Prowansalski dom oczarowuje nastrojem letnich wakacji z dzieciństwa.

Styl prowansalski wytyczany jest kolorystyką, użyciem naturalnych materiałów i wyposażenia, które nosi ślady czasu. W prowansalskim wnętrzu ściany, sufity i podłogi są jasne, pastelowe, najczęściej białe. Tapet rzadko znajdują zastosowanie, ściany zazwyczaj są malowane, Sufity mają odsłonięte belki w naturalnym kolorze drewna, pomiędzy którymi jest biały tynk. Użyte materiały to najczęściej surowo wykończone drewno, terakota, naturalny kamień i ceramiczne kafelki, pomalowane szorstkie tynki wyglądają jakby były pobielone i tworzą klimat wiejskiej prostoty. Tkaniny we wnętrzu to len i bawełna, nawet juta, w jasnych kolorach bądź naturalne.

Barwy
Kolory są żywe i głębokie, ale nie jaskrawe, styl prowansalski wymaga wyciszenia barw. Prowansja znana jest z pól lawendowych, oliwek i morza, te elementy znajdują swoje odbicie w kolorystyce prowansalskiego domu. W całości przestrzeni obecne są mleczne, kremowe biele, jasne beże i szarości, które stanowią tło dla innych barw. Niebieskości i błękity są pastelowe, czasem złamane szarością, od kolorów wody i morza po niebieski bławatków a nawet ciemne granaty. Zielenie pożyczone od oliwek, liści laurowych czy mchu, są trochę spłowiałe od słońca i przechodzące w żółć. Przytłumionym czerwieniom, od terakoty po czerwień granatów, towarzyszą słonecznikowe żółcie i brzoskwiniowe róże, także lekko zgaszone i wpadające w pastelę.

Meble
Oryginalne meble prowansalskie są robione z drewna dębowego i orzecha, antyki są bardzo pożądane, mają być funkcjonalne, ale spatynowane, powinny nosić ślady użytkowania przez kilka pokoleń. Często używane są sztucznie postarzane meble nowe, z imitacjami otarć, uszkodzeń i dziurek po kornikach, te zabiegi mają na celu nadanie meblom charakteru i godności nabytej przez dziesiątki lat albo i wieki pełnienia obowiązków.
Krzesła z giętymi bądź toczonymi nóżkami, komody i kredensy są eleganckie, zdobione i pomalowane na jasne kolory, często na biało. Ze względu na wiek, farba może się trochę łuszczyć, w celu uzyskania tego efektu stosuje się specjalne techniki renowacyjne. W kuchni zazwyczaj znajduje się duży stół, który stanowi główny punkt domu. Nad stołem wisi lampa, wokół stoją krzesła, te kuchenne mogą być prostsze, z drewnianymi bądź ratanowymi siedziskami, na których leża poduszki. Półki często są otwarte, w kuchni wyeksponowane na nich są naczynia, w salonie książki bądź drobiazgi osobiste. Oryginalne, antyczne tapicerowane meble do salonu miały barwne obicia i drewniane, rzeźbione nóżki i podłokietniki, obecnie stosuje się proste, wygodne sofy i fotele w beżach i szarościach. Można tu użyć mebli z wikliny czy ratanu, także fotele bujane bywają obecne w prowansalskich wnętrzach. Typowym dla Prowansji meblem jest radassie, ławka (często w kuchni) z twardym oparciem, dwoma podłokietnikami i dużym siedziskiem, na którym położone są poduszki, wyglądająca, jakby była złożona z trzech bądź więcej krzeseł.

Akcesoria
W prowansalskim wnętrzu znajdują się dodatki ceramiczne (dzbanki, donice, misy), najczęściej zdobione motywami roślinnymi (lawenda, róże, gałązki oliwne). Zioła i kwiaty są obecne jako świeże i suszone bukiety, a także jako obrazy i rysunki. Motywy marynistyczne spotyka się z reguły w łazience, namalowane na kafelkach, wyszyte na ręcznikach czy w postaci muszli pełniącej funkcję mydelniczki.
Hafty (znów, najczęściej roślinne) i marszczenia ozdabiają tekstylia: poduszki, narzuty, serwety.  Na terakotowych podłogach leżą ręcznie robione chodniki, w oknach wiszą długie, lekkie, firany  kładące się na podłodze.
Dekoracyjną funkcję pełnią też przedmioty z kutego żelaza, czasem pozostawianego w naturalnej formie, a czasem malowanego na biało. Elementy żelazne mogą być częścią umeblowania (np. łóżko, podstawa lampy, wieszak na ubrania, ramka zdjęcia), powinny być one lekkie i filigranowe.

Oświetlenie
Wnętrza w stylu prowansalskim są jasne i przestrzenne, mają dużo światła słonecznego bądź muszą być dobrze doświetlone.  Lampy sufitowe umieszczane są centralnie, w kuchni proste, rustykalne albo bardziej ozdobne w salonie. Mogą to być czworokątne latarnie z odzysku, żyrandole drewniane albo z kutego żelaza, najchętniej z kilkoma kropkami rdzy. Kinkiety nie są stosowane często, dodatkowymi źródłami światła są zwykle lampy podłogowe bądź stojące, dla starego, mosiężnego świecznika też się znajdzie miejsce.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy Shoper.pl